Masz wrażenie, że Twoje starania nie dają żadnych efektów, a proces odchudzania stanął w miejscu? To może być wina metabolizmu, który u jednych osób jest szybszy, a drugich – wolniejszy. Tempo metabolizmu określa, w jakim tempie zużywasz energię w ciągu dnia, czyli dokładniej jaki jest Twój wydatek energetyczny. Zastanawiasz się, w jaki sposób przyspieszyć metabolizm? Na spalenie dużej liczby kalorii pozwoli Ci trening EMS. Dowiedz się więcej o elektrostymulacji mięśni oraz o zapotrzebowaniu energetycznym.
Podstawowa przemiana materii to inaczej minimalna liczba kalorii, które są potrzebne do utrzymania podstawowych funkcji organizmu w ciągu całego dnia, kiedy znajduje się on w stanie spoczynku. Energia ta jest potrzebna na podstawowe procesy życiowe, na przykład krążenie krwi, oddychanie lub utrzymanie temperatury ciała. PPM zazwyczaj wynosi około 1400–1500 kcal. Podstawowa przemiana materii jest zależna od kilku czynników, na przykład od wieku. U starszej osoby PPM będzie mniejsze. Liczy się również płeć – u mężczyzn wydatek energetyczny jest wyższy. Podstawowa przemiana materii jest większa u osób, które mają więcej masy mięśniowej. Wiele zależy również od chorób endokrynologicznych – w przypadku niedoczynności tarczycy PPM materii jest niższa, a w nadczynności – wyższa.
Kolejne pojęcie, które warto znać, to ponadpodstawowa przemiana materii. Dotyczy ona dodatkowych czynności wykonywanych w ciągu dnia. Chodzi o każdą, nawet najmniejszą aktywność, czyli na przykład mycie się, wstanie z łóżka, wyjście do sklepu. Ponadpodstawowa przemiana materii dotyczy również uprawianego sportu czy wykonywanej na co dzień pracy. Dodatkowe czynności mogą zwiększać zapotrzebowanie o około 500–1000 kcal, jednak wszystko jest zależne od poziomu aktywności. Oczywiste więc jest, że ponadpodstawowa przemiana materii będzie wyższa u osób, które pracują fizycznie niż u tych, które pracują za biurkiem.
Zdarza się, że osoby chcące schudnąć wybierają diety znacznie ograniczające dzienną kaloryczność, na przykład do 1000 kcal. To przyczynia się do zmniejszenia siły nie tylko na aktywność fizyczną, lecz także codzienne zajęcia. Dieta polegająca na przyjmowaniu 1000 kcal to też prosta droga do nabawienia się niedoborów, a także do szybkiego pojawienia się efektu jojo w przyszłości. Warto więc ustalić, ile kalorii potrzebuje nasz organizm, żeby móc właśnie z tej liczby nieco odjąć i w bezpieczny sposób poprowadzić proces odchudzania. Żeby wiedzieć, jaka jest Twoja podstawowa przemiana materii, możesz wykorzystać specjalne wzory. Jeden z nich to wzór Harrisa-Benedicta.
Wzór dla kobiet to:
655,1 + (9,567M) + (1,85W) – (4,68L)
Dla mężczyzn to:
66,47 + 13,7M + 5,0W – 6,76L
M – oznacza wagę w kilogramach
W – wzrost w centymetrach
L – wiek w latach
Obliczmy więc przykładowo podstawową przemianę materii dla 30-letniej kobiety, która mierzy 170 cm wzrostu i waży 55 kg.
655,1 + (9,567×55) + (1,85×170) – (4,68×30) = 655,1 + 526,2 + 314,5 – 140,4 = 1355,4
Podstawowa przemiana materii dla takiej kobiety wynosi 1355,4. Do tej liczby trzeba jednak dodać kalorie potrzebne na codzienne aktywności. Do obliczenia całkowitej przemiany materii należy wykorzystać współczynnik aktywności fizycznej PAL:
1,2 – dla pacjenta chorego
1,4 – niska aktywność fizyczna, praca siedząca
1,5 lub 1,6 – umiarkowana aktywność, na przykład spacery
1,75 – ćwiczenia kilka razy w tygodniu, na przykład jazda na rowerze czy bieganie
2,0 – bardzo aktywny tryb życia
2,2 – wyczynowe uprawianie sportu
Do obliczenia CPM należy wziąć pod uwagę PPM oraz PAL, więc wzór prezentuje się następująco:
PPM x PAL
Weźmy pod uwagę kobietę z poprzedniego przykładu i załóżmy, że jej aktywność jest umiarkowana.
1355,4 x 1,5 = 2033 – tyle wynosi jej CPM
Żeby zwiększyć wydatek energetyczny, trzeba się ruszać. Są sporty, dzięki którym spalisz mnóstwo kalorii, ale są też takie aktywności, które nie dają ogromnych efektów. Weź też pod uwagę, że liczba spalonych kalorii zależy od wielu czynników, między innymi Twojej wagi, a także zaangażowania w trening, na przykład prędkości z jaką biegniesz. Sporo kalorii pozwala spalić szybki bieg, świetnie działa również jazda na rowerze. Nic jednak nie może równać się z efektywnością treningu EMS.
Trening EMS to metoda, która łączy ćwiczenia z elektrostymulacją mięśni. Takie zestawienie sprawia, że organizm pracuje na najwyższych obrotach, a wydatek energetyczny jest bardzo wysoki. Liczba spalonych kalorii jest oczywiście zależna od intensywności zajęć, tego czy zostaną wykorzystane obciążenia oraz na przykład od wagi osoby ćwiczącej. Przyjmuje się jednak, że jedna sesja pozwala spalić około 500 kcal, a kolejne będą spalane jeszcze przez 24 godziny po zakończeniu treningu EMS. Jedna sesja treningowa może więc przyczynić się do wydatku energetycznego rzędu 1200 kcal, a trwa jedynie pół godziny, z czego 10 minut zajmuje rozgrzewka. Elektrostymulacja mięśni połączona z ćwiczeniami to więc jedna z najskuteczniejszych metod na szybkie spalanie kalorii.
Trening EMS pobudza do pracy jednocześnie około 90% głęboko położonych włókien mięśniowych. To możliwe dzięki specjalnemu systemowi MEON EMS, który składa się z aplikacji, konektora oraz kombinezonu. Te trzy elementy są niezbędne, żeby doszło do efektywnego treningu EMS. W kombinezonie znajdują się polimerowe elektrody najnowszej generacji – to dzięki nim impulsy elektryczne docierają do mięśni. Strój do ćwiczeń dobrze przylega do sylwetki, zapewniając komfort i swobodę ruchów. W kieszeni kombinezonu znajduje się miejsce na konektor, czyli serce systemu MEON EMS. To niewielkie akcesorium łączy się z aplikacją bezprzewodowo. Kieruje nią trener personalny, który jest odpowiedzialny za dobieranie mocy i częstotliwości impulsów w taki sposób, żeby były skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla ćwiczącej osoby.
Ćwiczenia z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni pozwalają spalić wiele kalorii, jednak to nie jedyna ich zaleta. Zajęcia z trenerem personalnym EMS trwają niewiele czasu, a pozwalają na ogromny wydatek energetyczny. To sprawia, że są idealne dla osób zapracowanych, które nie mogą pozwolić sobie na częste i długie wizyty na tradycyjnej siłowni. Zajęcia zawsze odbywają się pod okiem trenera personalnego. To sprawia, że są bezpieczniejsze od innych form aktywności. Wykwalifikowany trener wie, w jaki sposób używać systemu MEON EMS, a poza tym stale kontroluje, czy ćwiczenia są wykonywane w prawidłowy sposób.
Jak już wiesz, jedna sesja treningowa EMS pozwala spalić nawet 1200 kcal. Biorąc pod uwagę, że obiad może mieć mniej więcej 600 kcal, to ćwiczenia w połączeniu z elektrostymulacją mięśni pozwolą spalić dwa takie obiady. Na takie zajęcia nie uczęszcza się na co dzień, jednak to porównanie doskonale pokazuje, jak efektywne są półgodzinne zajęcia, podczas których mięśnie są angażowane do intensywnej pracy dzięki impulsom elektrycznym.