MEON EMS > Baza wiedzy > Elektrostymulacja w rehabilitacji i fizjoterapi

Elektrostymulacja w rehabilitacji i fizjoterapi

Elektrostymulacja w rehabilitacji i fizjoterapi

Elektrostymulacja ciała pacjenta ma wiele zastosowań. Pomaga w rzeźbieniu sylwetki, ujędrnieniu skóry, ale jest przeznaczona nie tylko dla osób chcących cieszyć się wysportowanym ciałem, lecz także dla tych, którzy walczą o powrót do sprawności. Stosowanie elektrostymulacji znajduje też zastosowanie w rehabilitacji i fizjoterapii. Może pomóc w przypadku uszkodzonego nerwu obwodowego ale też w redukcji tkanki tłuszczowej. Nowoczesna metoda pozwala stymulować mięśnie i wzmacniać je, a dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dowiedz się więcej o wykorzystaniu elektrostymulacji mięśni w rehabilitacji i fizjoterapii.

Na bóle kręgosłupa doskonała będzie elektrostymulacja – fizjoterapia i ćwiczenia w jednym

Trening EMS w seriach zabiegów przeprowadzanych codziennie jest pomocny w walce z bólem w odcinku lędźwiowym. Ta część kręgosłupa może prowadzić do wielu innych dolegliwości, na przykład promieniowania bólu do kończyn dolnych – jednej lub obu. Zdarza się także, że problemy z odcinkiem lędźwiowym prowadzą do bólu podbrzusza.

Ból krzyża może występować w przypadku napięcia przepony. W tym przypadku zabiegi elektrostymulacji mogą pomóc w uporaniu się z dolegliwościami. Elektrostymulacja spowoduje bowiem rozluźnienie napięcia, a to przełoży się na uczucie ulgi. Z wykorzystaniem EMS poprawisz skurcz mięśni oraz zadbasz o ogólną sprawność ciała.

Rehabilitacyjne zabiegi elektrostymulacji wyróżniają się dużą skutecznością w walce z bólem kręgosłupa. Sprawność mięśni okalających kręgosłup zwiększa się, zyskują one siłę, a ucisk kręgów na nerwy ulega zmniejszeniu, co prowadzi do redukcji dolegliwości bólowych.

Elektrostymulacja mięśni (trening EMS) w walce z atrofią mięśni

Atrofia mięśni oznacza zmniejszenie ich wydolności. Zanik mięśni może mieć różne przyczyny – często wiąże się z urazami kręgosłupa, dochodzi do niego również wskutek przewlekłego unieruchomienia i chorób nerwów obwodowych. Degeneracji odnerwionego mięśnia sprzyja brak ruchu, dlatego elektrostymulacja stosowana regularnie może poprawić zdrowie.

Atrofia mięśni może wiązać się ze złamaniem kości czy skręceniem stawu. Konieczność unieruchomienia na jakiś czas nogi czy ręki pozwala odciążyć część ciała po urazie. Niestety nawet niedługie pozbawienie mięśni ruchu przyczynia się do zmniejszenia jego masy i siły. Słabszy mięsień wiąże się z niestabilnością stawu, przez co łatwiej o kolejną kontuzję. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o wzmocnienie mięśnia poprzez odpowiednie ćwiczenia. Należy zacząć od lekkiego treningu, a następnie stopniowo zwiększając wysiłek, przejść do średniej częstotliwości.

Zanik mięśni może być też skutkiem choroby ogólnoustrojowej, która prowadzi do osłabienia organizmu oraz konieczności ograniczenia aktywności fizycznej do minimum.

Leczenie przy pomocy elektrostymulacji mięśni jest szczególnie polecane ze względu na szybkość działania tej metody. Podczas treningu EMS mięśnie są pobudzone do wytężonej pracy, przez co mają szansę odzyskać sprawność znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych ćwiczeń.

Przewlekłe bóle mięśni – elektrostymulacja daje najlepsze efekty

Bóle mięśni pojawiają się w przebiegu wielu chorób. Mogą dotyczyć pacjentów z niedoczynnością tarczycy, reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także wiązać się ze schorzeniami układu nerwowego. Zdarza się, że dotyczą wyłącznie jednego mięśnia, jednak czasem problem jest szerszy. W walce z przewlekłym bólem mięśni pomaga trening EMS. Dzięki fizjoterapii z wykorzystaniem elektrostymulacji zmniejsza się napięcie mięśni, które się dotleniają, a ich wytrzymałość ulega zwiększeniu.

Rehabilitacja z treningiem EMS – kiedy jeszcze warto ją stosować?

Trening EMS to doskonałe rozwiązanie dla osób, które po przebytych urazach chcą wrócić do sprawności fizycznej. Praca z trenerem personalnym EMS umożliwi bezpieczne wznowienie ćwiczeń. Trener będzie bowiem czuwał nad poprawnością wykonywanych ćwiczeń, a także dobierze odpowiednią moc i częstotliwość impulsów. Metoda jest przeznaczona dla sportowców, u których doszło do urazu uniemożliwiającego kontynuowanie trenowania własnej dyscypliny.

Co jeszcze warto wiedzieć o elektrostymulacji?

Elektrostymulacja jest metodą wykorzystywaną w rehabilitacji i fizjoterapii, ale stosuje się ją również w małych studiach butikowych, gdzie stanowi innowacyjną metodę rzeźbienia sylwetki. Impulsy elektryczne pobudzają organizm do wzmożonej aktywności, co pozwala pobudzić metabolizm oraz spalić wiele kalorii. Jeden trening pozwala na spalenie nawet 1200 kcal, dlatego łatwo jest zachować ujemny bilans kaloryczny. Sesja treningowa odbywa się pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego EMS. Ma on za zadanie dobranie mocy i częstotliwości impulsów, a także czuwanie nad właściwym wykonywaniem prostych ćwiczeń. Treningi z wykorzystaniem systemu MEON EMS pomagają w rzeźbieniu sylwetki, ale przyczyniają się też do ujędrnienia skóry. Pozwalają też pozbyć się bólu kręgosłupa.

System MEON EMS – z czego się składa?

Stosowany do treningów system MEON EMS składa się z kilku elementów. Dla osoby trenującej przeznaczony jest kombinezon, który przylega do ciała i zapewnia swobodę ruchów. Do kieszeni wkłada się konektor, czyli serce systemu MEON EMS. To on bezprzewodowo łączy się z aplikacją, którą obsługuje trener. Konektor charakteryzuje się niewielką wagą oraz opływowym kształtem, dlatego w ogóle nie przeszkadza podczas treningu. Aplikacja, którą obsługuje trener personalny EMS, pozwala na wybranie spośród programów masujących, relaksujących oraz ujędrniających.

EMS sprawdzi się na choroby układu nerwowego

Skorzystanie z zabiegu elektrostymulacji będzie pomocne w regeneracji mięśni uszkodzonych podczas wypadków lub zbyt intensywnych ćwiczeń. Może być on stosowany na różnych częściach ciała. Warto zaznaczyć, że trening EMS jest zwykle wykonywany pod okiem specjalisty, dlatego ryzyko kontuzji jest minimalne. Regularnie wykonywanie ćwiczeń fizycznych stopniowo zmniejsza napięcie w mięśniach, co wpływa na ich rozluźnienie oraz wzmocnienie.

Stosowane zwykle w fizjoterapii prądy TENS polegają na przezskórnej elektrostymulacji nerwów. W ten sposób zmniejsza się odczuwanie bólu, co jest niezwykle ważne dla osób, którym na co dzień towarzyszą niedogodności ze strony układu mięśniowego. Stosowanie EMS wpływa także na przyśpieszenie produkcji kolagenu oraz dotlenienie mięśni. Dzięki regulowanej intensywności EMS może być stosowane przez osoby o niskiej sprawności fizycznej, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem.

Zastanawiasz się pewnie, czy istnieją jakieś przeciwwskazania – zabieg elektrostymulacji nie powinien być wykonywany, jeśli dana osoba ma wszczepiony rozrusznik serca, cierpi na chorobę nowotworową lub jest w ciąży.