Trening EMS to metoda od dawna stosowana przez profesjonalnych sportowców, rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Polega ona na połączeniu tradycyjnych form aktywności fizycznej z elektrostymulacją mięśni przy pomocy specjalnie skonstruowanych urządzeń. Dzięki temu możliwe jest poprawienie wydajności treningu, polepszenie krążenia i zwiększenie liczby spalanych kalorii. Metoda EMS jest bardzo skuteczna, dlatego staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem również na siłowniach.
EMS (z angielskiego electrical muscle stimulation, czyli elektrostymulacja mięśni) to metoda oparta na dostarczaniu do mięśni odpowiednio dopasowanych impulsów elektrycznych. Ich intensywność i częstotliwość ustawia się tak, by sygnał elektryczny naśladował naturalne sygnały pochodzące z układu nerwowego. Dzięki temu w mięśniach powstają dodatkowe skurcze, co w połączeniu z aktywnością fizyczną prowadzi do zwiększenia efektywności treningu, poprawienia ukrwienia tkanek, polepszenia metabolizmu i spalania większej liczby kalorii. Metoda EMS jest stosowana również w rehabilitacji jako sposób na zapobieganie atrofii mięśni u pacjentów o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz w leczeniu przewlekłego bólu (na przykład kręgosłupa). Oprócz tego metodę stymulacji mięśni wykorzystuje się również w celu redukcji napięć mięśniowych, jako element profilaktyki przeciwzakrzepowej po zabiegach chirurgicznych oraz podczas leczenia niektórych schorzeń układu krwionośnego związanych z lokalnym niedokrwieniem poszczególnych partii ciała.
Działanie elektrostymulacji EMS jako metody rehabilitacji i uzupełnienia treningu jest udowodnione naukowo – rezultaty były badane między innymi przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które sprawi, że waga zacznie spadać bez aktywności fizycznej i zmiany niezdrowych nawyków żywieniowych. Jednak w połączeniu z odpowiednią dietą i zaplanowanym przez profesjonalnego trenera planem ćwiczeniowym elektrostymulator mięśni może stać się nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z nadwagą czy bólami kręgosłupa, a także pomocą podczas treningów siłowych i wytrzymałościowych. To także narzędzie wspomagające rehabilitację osób o ograniczonej sprawności ruchowej, na przykład po wypadkach lub inwazyjnych zabiegach chirurgicznych.
Wybierz swoje studio i zapisz się na trening próbny od 49zł
Trening EMS polega na wykonywaniu odpowiednio dobranych ćwiczeń ruchowych, podczas gdy mięśnie są dodatkowo stymulowane impulsami elektrycznymi pochodzącymi z przylegających do ciała elektrod. Wraz z akumulatorem zasilającym są one wbudowane w odpowiedni elektrostymulator mięśni – może to być urządzenie do stymulacji mięśni brzucha, kamizelka lub – w najnowocześniejszej i najwygodniejszej wersji – specjalny kombinezon treningowy. Ćwiczenia i program działania elektrod są zaplanowane tak, by zaktywizować jak największą liczbę partii mięśniowych jednocześnie, dzięki czemu cały trening może być maksymalnie efektywny. Pozwala to na zoptymalizowanie czasu trwania i intensywności aktywności fizycznej – pół godziny treningu EMS dwa razy w tygodniu jest w stanie zastąpić od czterech do pięciu półtoragodzinnych sesji tradycyjnych ćwiczeń.
Efekty treningu EMS można dostrzec już po kilku sesjach ćwiczeniowych. Przy regularnej aktywności fizycznej wspomaganej technologią elektrostymulacji mięśni będziesz mógł liczyć między innymi na poprawienie metabolizmu energetycznego, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, poprawę krążenia i ukrwienia organizmu, wzmocnienie gorsetu mięśniowego i mięśni kręgosłupa, zwiększenie wytrzymałości mięśni oraz polepszenie wydolności fizycznej. To jednak nie wszystko – rezultaty treningu EMS obejmują także redukcję cellulitu, poprawę jędrności skóry czy pomoc w zmniejszeniu bólu stawów i kręgosłupa w przewlekłych stanach chorobowych związanych z długotrwałym napięciem mięśniowym, siedzącym trybem życia czy schorzeniami układu kostno-stawowego.
Użytkownicy elektrostymulatorów mięśni chwalą sobie wygodę i oszczędność czasu, które wiążą się z treningami EMS. Podczas ćwiczeń wykorzystanie dodatkowego sprzętu nie jest konieczne, co pozwala na trenowanie w niemal każdym miejscu. Stosunkowo krótki czas treningu pozwala zachować pełne skupienie, poza tym brak obciążeń charakterystycznych dla tradycyjnych ćwiczeń siłowych sprawia, że EMS (elektrostymulacja mięśniowa) to metoda bezpieczna dla osób cierpiących na bóle stawów czy schorzenia kręgosłupa. Nie ma też ryzyka kontuzji, które występuje podczas zwykłych treningów na siłowni. Elektrostymulacja mięśni pobudza do działania wiele partii mięśniowych jednocześnie, dzięki czemu możliwe jest nawet kilkukrotne zwiększenie liczby spalanych kalorii i szybsza utrata zbędnych kilogramów, a także uzyskanie doskonałych rezultatów w procesie kształtowania wytrzymałej, elastycznej i silnej masy mięśniowej.
Treningi wspomagane przez elektrostymulatory mięśni od dawna są stosowane przez profesjonalnych sportowców wielu dyscyplin, między innymi piłkarzy, lekkoatletów czy bokserów. Ten fakt stanowi najlepszą rekomendację skuteczności metody EMS. Poza tym wykupienie podstawowego pakietu ćwiczeń z wykorzystaniem EMS na siłowni nie wiąże się z wysokimi kosztami, a pozwala przekonać się, czy taka forma treningu odpowiada Twoim potrzebom. Ogromną zaletą metody EMS jest oszczędność czasu – ćwiczenia trwają kilkukrotnie krócej, a są równie (a nawet bardziej) skuteczne niż standardowe treningi na siłowni.
Trening EMS stanowi doskonałe rozwiązanie w bardzo wielu przypadkach. Ćwiczenia nie są obciążające fizycznie i zawsze odbywają się pod okiem doświadczonego profesjonalisty, dlatego mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku. Metoda EMS sprawdza się dobrze nawet w przypadku początkujących ćwiczących, których kondycja fizyczna nie jest jeszcze na wysokim poziomie. Nie ma też przeciwwskazań do stosowania urządzeń EMS podczas treningów u osób z nadwagą czy po urazach – wręcz przeciwnie, badania naukowe wykazują dużą skuteczność ćwiczeń z aparaturą EMS w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej oraz w rehabilitacji. Metoda wspomaga odchudzanie i rozbudowę mięśni, ale również jest nieocenioną pomocą w terapii łagodzenia bólu stawów i układu kostnego, dlatego sprawdzi się także jako element leczenia takich dolegliwości. EMS to znakomite rozwiązanie również dla zajętych osób, które nie mogą poświęcić na treningi zbyt wiele czasu – wystarczą dwie półgodzinne sesje w tygodniu, by aktywność fizyczna zaczęła przynosić pozytywne rezultaty.
Tak, trening EMS należy do bezpiecznych metod ćwiczeń. Nie jest urazowy i nie wymaga stosowania dodatkowego sprzętu, a także nie obciąża kręgosłupa i stawów, co czyni go doskonałą alternatywą dla tradycyjnych form aktywności fizycznej w przypadku osób starszych, otyłych czy zmagających się z różnymi problemami zdrowotnymi. Metoda EMS nie jest jednak zalecana w przypadku kobiet w ciąży, pacjentów z rozrusznikami serca czy chorujących na miażdżycę, cukrzycę lub padaczkę – w takim przypadku zalecane jest wybranie innego rodzaju treningów. Natomiast dla pozostałych osób ćwiczenia z wykorzystaniem aparatury EMS stanowią świetny sposób na poprawienie kondycji organizmu oraz pozbycie się zbędnych kilogramów. Częstotliwość i natężenie impulsów elektrycznych są dobierane tak, by maksymalnie zoptymalizować aktywność mięśni podczas treningu bez ryzyka ich uszkodzenia lub przeciążenia.
Trening EMS stanowi znakomitą alternatywę dla tradycyjnych form ćwiczeń. Ćwiczenia połączone z elektrostymulacją mięśni pozwalają spalić więcej kalorii, poprawić kondycję organizmu i polepszyć ukrwienie tkanek. Mogą być też nieocenioną pomocą w leczeniu przewlekłych stanów bólowych i w rehabilitacji po urazach oraz wypadkach. EMS to także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć przeciążeń i urazów zdarzających się podczas treningów siłowych.
EMS nie jest nowością, choć elektrostymulacja mięśni do tej pory była głównie wykorzystywana w planach treningowych profesjonalnych sportowców. Od kilku lat EMS popularyzuje się, stając się nowym standardem w dbaniu o formę. Nie musisz być wyczynowym sportowcem, by cieszyć się znakomitymi efektami, jakie pozwala osiągnąć elektrostymulacja mięśni. Studia EMS pojawiają się na całym świecie. Największą popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej. Popularność treningów, których kluczowym elementem jest elektrostymulacja mięśni, rośnie również w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego – chodzi o jedną z najmodniejszych obecnie odmian fitnessu!
Wyrzeźbienie wymarzonej sylwetki z treningiem EMS jest łatwiejsze niż z pomocą innych metod, zwłaszcza jeśli chcesz wysmuklić te najbardziej oporne na ćwiczenia części ciała. Dla wielu osób większej pracy wymaga brzuch. Podczas elektrostymulacji dochodzi do pobudzenia głęboko położonych mięśni brzucha, co wraz z ćwiczeniami o odpowiedniej intensywności powoduje, że mięśnie stają się silniejsze i szybko zaczynasz widzieć wizualne efekty. Oczywiście dzięki treningowi EMS możliwe jest wysmuklenie nie tylko samego brzucha, lecz także całej sylwetki. Osiągnięcie celu jest szybsze ze względu na pobudzenie do pracy około 90% włókien mięśniowych jednocześnie. Powoduje to, że spalasz mnóstwo kalorii – ile dokładnie, zależy od wielu czynników, między innymi intensywności ćwiczeń. Utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego to podstawa, żeby odchudzanie było skuteczne. Należy więc oprócz pracy na treningach skorzystać ze zdrowej, zbilansowanej diety.
Przy pomocy rehabilitacji z wykorzystaniem urządzenia do EMS leczy się między innymi atrofię mięśni, czyli inaczej ich zanik. Przyczyn choroby może być wiele, a jedną z nich jest unieruchomienie kończyny, które prowadzi do osłabienia siły mięśnia. Świetne efekty dzięki stymulacji przy pomocy impulsów można uzyskać w przypadku przewlekłych bóli mięśni wywołanych chorobami, na przykład reumatoidalnym zapaleniem stawów, lub po prostu przeciążeniem mięśnia. Ze stymulacji ciała przy pomocy impulsów mogą też skorzystać osoby zmagające się z bólem pleców. Często wynika on z siedzącego trybu życia i dotyka nawet bardzo młode osoby. Zastosowanie terapii z wykorzystaniem elektrod oraz nieskomplikowanych ćwiczeń pozwoli zredukować dolegliwości. Na czym polega efektywność tej metody w przypadku bólu kręgosłupa? Podczas zajęć mięśnie są pobudzone do intensywnej pracy, ale też masowane i wzmacnianie. Dochodzi więc do zwiększenia ich siły i zmniejszenia ucisku kręgów na nerwy, a to z kolei minimalizuje ból.
Trening EMS odbywa się przy udziale specjalnych akcesoriów, których zadaniem jest bezpieczna elektrostymulacja mięśni. Najważniejszym elementem jest specjalny kombinezon, który wytwarza impulsy o częstotliwości naśladującej częstotliwość impulsów pochodzących z układu nerwowego. Wiele osób zastanawia się, czy kombinezony, jakie wykorzystuje się do treningów EMS, pozwalają ćwiczyć w komfortowy i higieniczny sposób. Odpowiedź brzmi: tak! Strój nie krępuje ruchów osoby ćwiczącej, a fakt, że każda osoba ma własną, wygodną bawełnianą bieliznę, sprawia, że zachowanie higieny nie stanowi problemu. Elektrostymulacja mięśni to metoda nastawiona na efekty, ale też na wygodę i bezpieczeństwo ćwiczącego. Wybierając ją, nie musisz się o nic martwić!
Interesuje Cię trening EMS? Chcesz zadbać o formę bez wylewania siódmych potów na siłowni, kłopotliwych kontuzji i frustracji, jaka często wiąże się z brakiem pożądanych rezultatów? Postaw na treningi z MEON EMS. Nasi doświadczeni trenerzy pozwolą Ci cieszyć się efektami, których osiągnięcie umożliwia bezpieczna elektrostymulacja mięśni. Posiadamy niezbędną wiedzę i zawsze staramy się motywować naszych podopiecznych. Sprawdź, w jakich miastach jesteśmy. Możesz do nas dołączyć niezależnie od wieku, płci czy poziomu zaawansowania. Zapraszamy!